Cikkünk első részét itt olvashatod.
A legjobb film más tészta
2009-ben a korábbi öt helyett tíz filmet jelöltek a legjobb film kategóriában. Így akarták elérni, hogy a nagy bevételeket hozó filmek is esélyesek legyenek a legnagyobb elismerésre. Abban az évben ugyanis a több száz millió dollárt hozó A sötét lovag nem jutott be a legfontosabb klikkbe. Ezzel egy régi hagyományt hoztak vissza, mert Hollywood aranykorában, a 30-as, 40-es években tíz film volt esélyes. 2011 óta rugalmasabb a jelölés, jelenleg öt és tíz között lehet a legjobb filmre esélyes alkotások száma.
Az egyes szekciók tagjai csak az oda tartozó kategóriákra szavazhatnak, ez alól kivételt jelent a legjobb film, amire az összes akadémiai tag voksolhat.
Low-tech számlálás
A tagok vagy szavazócédulákon szavaznak vagy online. A szavazás a jelöltek kihirdetése után el is kezdődikés az Oscar-gálát megelőző keddig kell tart, a deadline idén feburár 17-e.
A szavazatszámlálást 1934 óta a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgálócég végzi. A számlálás a mai napig kézzel történik. Kinyomtatják az online leadott voksokat, majd kötegekbe rendezik a szavazólapokat. A könyvelők felosztják maguk között a cédulákat, de senki nem számolhat egy teljes kategóriát. Minden kategóriát többször átszámolnak.
Az Akadémia és a PricewaterhouseCoopers szakértői megegyeztek abban, hogy mivel 10 lehetséges jelölt lehet, elosztják 11-gyel az összes rendelkezésre álló szavazatot, mert így meg lehet állapítani, hogy hány szavazat szükséges a 10 jelöléshez.
Ezt preferenciális szavazásnak hívják. A rendszer lényege, hogy nem a szokásos x-szel jelölik az előnyben részesített filmet, hanem rangsorolják azokat, a kedvencük mellé egy 1-est tesznek és így tovább. Ennek előnye, hogy nem kell pótszavazást tartani, elég megnézni ki a 2. vagy 3. preferált jelölt.
Az a film, amelyiket a szavazók kevesebb, mint 5%-a rak az első helyre eleve kikerül a játszmából. Igen ám, de nem dobják csak úgy el ezeket a szavazócédulákat, hanem megnézik, hogy egy szavazólapon melyik filmeket rakták a 2., 3., 4. stb. helyre, majd szétosztják ezeket a helyezéseket a többi film között. Ez így megy tovább, mindig a legkisebb köteget osztják szét a többi versenyben lévő film között. Amennyiben holtverseny alakulna ki két film között, akkor megszámolják, hogy hány 2. helyezést kaptak és így tovább, míg meg nem születik a győztes.
Vannak, akik elpocsékolják a szavazatukat azzal, hogy csak egy filmet jelölnek meg, mert nem akarják helyzetbe hozni a többieket. Ez kicsit felelőtlen, mert ha korán kiszórják a kedvencüket és az illető nem ikszelt több film mellé, akkor kidobják a szavazólapot úgy, ahogy van.
Az idei Oscar-díjátadást február 22-én tartják.
Igyekeztem érthetően elmagyarázni a számlálási rendszert, de akik tudnak angolul, azoknak érdekes lehet az alábbi videó. Steve Pond, a The Wrap munkatársa póker zsetonokkal mutatja be hogyan is működik a preferenciális szavazás.