A sztori: egy alternatív világban Japán egy diktatórikus állam, ahol az emberek teljesen ki vannak szolgáltatva az önkényuralomnak. Minden évben megrendezik a Program kódnevű véres „játékot”; egy középiskolai osztály diákjait összeeresztik egy elkülönített terepen, hogy megküzdjenek egymással az életükért, de csak egy túlélő maradhat, a győztes. Kilátástalan harc egy könyörtelen, kegyetlen, totalitárius rendszerben.
Az alapanyag a nemzetközi piacon Battle Royale címmel megjelent, nagysikerű (és hamar kultikussá vált) könyv, Takami Kósun tollából. Hatalmas siker, amit nagyon gyorsan meg kellett lovagolni és ágyugolyó iramban megfilmesíteni, addig kell ütni a vasat, míg forró felkiáltással. Ez a kapkodás ugyanis nagyon érződik, látszik, hogy sem a történetre, sem a karakterekre nem áldoztak sok időt. A Battle Royale sokszor teátrális, főleg az eligazítás az osztályteremben. Ez a jelenet kiválóan vezeti be a feszültséget a könyben, a filmben azonban nem tudnak mit kezdeni vele; látszik, hogy minél előbb túl akarnak esni a bevezetőn, csak kezdődjön már az öldöklés.
A könyv egy aranybánya abból a szempontból, hogy tele van hiteles (tinédzser) karakterábrázolásokkal. A filmben azonban annyira elnagyoltak a karakterek, hogy képtelenség szorítani, szurkolni nekik, mert semennyire nem kerülünk közel hozzájuk, de úgy tűnik nem is ez volt a cél. A könyv legérdekesebb karakterei közül kettő, Mimura Sindzsi és Szóma Micuko túl kevés játékidőt kap, az egyik legeredetibb karaktert, a meleg Cukit pedig teljesen kihagyták a filmből. A Battle Royale simán elbírt volna még plusz egy óra játékidőt (jóllehet ez önmagában még nem orvosolta volna az összes hibát).
A főszereplő Súját alakító srác nem volt jó választás; jellegtelen és csúnya is. Noriko (Aki Maeda) viszont rendben van, őt nagyjából ilyennek is képzeltem el. Nagyon rossz húzás volt átírni a Programot felügyelő tanár karakterét. Az eredeti Szakamocsi a Rendszer tipikus képviselője, egy őrült fanatikus, aki pont azért riasztó, mert teljesen kérlelhetetlen és egy szikrányi empátia sincs benne. Az itt Kitano-ra keresztelt tanár azonban a film közepén – aki ki tudja mit keres az erdőben – esernyőt tart Noriko feje fölé, nehogy megfázzon… Gáz. Ráadásul az őt alakító színész játéka enyhén szólva pocsék, plusz a személyes bosszú erőltetett vonala nem illik ide.
Ez egy B-film. Egy ilyen véres filmben ügyelni kellett volna arra, hogy kicsit vörösebb árnyalatú festéket használjanak vér gyanát a piros (!) művér helyett. Gagyi. Az alkotók egyáltalán nem tudják (vagy nem is akarták) visszaadni a könyv morbid és sötét hangulatvilágát. Csináltak egy horroparódia-szerűséget, ami sajnos inkább csak röhejes. Viszont az legalább nagyon vicces átírás, hogy Súja egy sima lábosfedőt kap fegyver helyett.
A Battle Royale nagyon, nagyon jó film lehetett volna egy tehetséges rendező vezénylete alatt, egy életképes forgatókönyvvel és játszani tudó színészekkel. Ebben a filmben ezekből egyik sincs meg. David Fincher minden bizonnyal remekül ráérzett volna a könyv hangulatára – persze japán színészekkel.
A Battle Royale filmváltozata egy kihagyott megaziccer. Hogy mondjak valami jót is a filmről: a helyszíneket legalább jól választották ki.
Monro:
A gyilkos játék szabályrendszere nagyon jól megírt és a filmben is teljesen egyértelműnek tűnik, hogy semmi esetre sem lehet áthágni. Nagyon jól mutatják be, hogy mennyire különbözőképpen fogadják a tanulók a tényt, hogy három nap alatt az osztályukból csak egyetlen ember lesz már életben. Lesznek, akik vakon bíznak valami jóban, abban, hogy ez nem történhet meg, lesznek, akik megpróbálják kijátszani a rendszert és lesznek olyanok is, akik azonnal elkezdenek gyilkolni.
Szia!Nem tudom, h japán populáris – mert ezt azért annak szánták – filmek esetében lehetett-e volna hosszabb, de szerintem két részt megért volna legyártani.A Gyűrűk Ura érdekes példa, mert nagyon megosztotta a könyvet olvasók táborát is. Persze abban mindenki egyetértett, h nagyon megkurtították. Monro
Igaz, valóban elnagyolt a film. A kerekterek miatt, hogy megismerjük őket, kellett volna több idő. Sokkal több. Csak a készítők attól is megijednek, hogy ha egy film 3-4 órás, vagy hosszabb. Bezzeg az a vacak Gyűrűk Ura mehetett 🙁